Avanos Çanak Yapımı

19 Tem

Avanos Çanak Yapımı

Yine en meşhur aktivitelerimizden toprak çanak çömlek yapımı özellikle Avanos bölgesi’nde meşhur bir aktivite. Profesyonel ellerin ürünlerinin satışlarının yapıldığı dükkanların birçoğunda amatörce toprakla ve çamurla oynama keyfini yaşayabilirsiniz. Genelde 5 – 10 TL gibi sembolik bir bedel karşılığında eğlenmenize, toprağın güzelliğine erişmeye ve ama saçma ama süper ellerinizle yaptığınız ürünü satın almanıza verilen bu imkanı kaçırmayın ve sehpanın önüne koyulun ilk fırsatta.

Sıcak Hava Balonları ile Kapadokya üzerinde kuş bakışı görünümü ile hayatın büyük heyecanını yaşayın!

Çömlekçilik:Avanos’ta da Hititler’den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir.Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos’un dağlarından ve Kızılırmak’ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve   iyice yoğurularak çamur haline getirilir.Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur.İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede   kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Yörede yemek kapları,su testileri,kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler,su kükleri tanınan çanak ürünleridir.

Nevşehir’in 18 km kuzeyinde olan Avanos’un antik dönemdeki adı Venessa’dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak’ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik   çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.